Boeing 737 MAX8, vzniklé problémy a jaké to má dopady?

Aktuality v letectví Dopravní letadla Nehody

Celým světem, včetně toho leteckého otřásla zpráva o havárii letounu Boeing 737 MAX8 provozovaným leteckou společností Ethiopian Airlines. Jedna se již o druhý tragický pád tohoto tipu za poslední půl roku.

Po pádu druhého Boeingu 737 MAX8 v Ethiopii byl budoucí provoz tohoto tipů v nejistotě. Boeing company se hájili, že letadlo je bezpečné provozu a že nehody jsou jen souhra nešťastných náhod, které bohužel jsou nešťastně za sebou. Již ale při první havárii se ukázalo, že Boeing změnil software a zavedl automatický systém zabraňující pádu po ztrátě vztlaku a do manuálu to ovšem nezasedal.

Jako první na druhou havárii zareagovala Čína, která okamžitě nechala uzemnit všechny letouny tohoto typu. Což pro Boeing znamenalo pozastavení velkého trhu. Postupně byl provoz omezován nad územím Anglie a dalších státech.

V úterý kolem odpoledních hodin EASA zakázala plošně veškeré lety B737 MAX nad Evropou, lidé kteří byli právě na cestě domů s tímto tipem, museli divertovat do Tunisu a dalších zemí. Lidé byli do svých domovů dopraveni až o 6 hodin později. Dnes ráno byly zakázány i lety nad územím USA.

Boeing bude muset dokázat, že bezpečnost jejich nových modelů B737 MAX, je dokonalá a že jsou naprosto bezpečné.